D.U.K - dažnai užduodami klausimai apie saulės baterijas ir saulės elektrines


Kokie yra pagrindiniai saulės elektrinės elementai?

Saulės elektrines paprastai sudaro saulės moduliai (saulės baterijos), keitiklis (inverteris) ir kita įranga. Iš saulės šviesos išgauta nuolatinė elektros srovė keitiklyje paverčiama bendram elektros tinklui tinkančia kintama elektros srove. Jei sistema prijungta prie elektros tiekimo tinklo, elektra per dvipusį elektros skaitiklį tiekiama į elektros tinklą. Kai saulės elektrinė gamina nepakankamai elektros energijos, elektros energijos trūkumas yra importuojamas iš elektros tinklų. Autonominėje sistemoje (neprijungtoje prie elektros tinklo sistemoje) pagaminta elektros energija iš saulės energijos kaupiama baterijose ir vėliau sunaudojama.

 

Kur galima įsirengti saulės elektrinę?

Įrengti saulės elektrinę galima praktiškai kiekviename name. Tam reikia turėti laisvo ploto ant stogo, fasado ar sklype. Kiek įmanoma reikėtų vengti šešėlių nuo medžių, namų ir panašiai. 1 kW saulės elektrinės įrengti reikia apie 6 m2 šlaitinio ir apie 10 m2 plokščio stogo ploto. Lietuvos klimato sąlygomis idealiausias kampas pietų kryptimi 35-40 laipsnių, tačiau posvyrio kampo pakeitimas apie 20 laipsnių turi tik 5-10% įtaką metinei elektros energijos gamybai.

 

Kokio dydžio turi būti fotoelektrinė saulės energijos sistema?

1 kW saulės elektrinės per metus pagamina apie 950 kWh elektros energijos. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką neverta pagaminti daugiau energijos nei suvartojate per metus. Individualiame name saulės elektrinės galia negali viršyti 10 kW ir pastato el. įvado galios.

 

Kas yra dvipusė elektros energijos apskaita?

Dvipusė elektros energijos apskaita – tai elektros tiekėjo administruojama sistema, skirta gaminantiems vartotojams, kurių namuose yra įrengtos saulės elektrinės ir kurių per metus suvartojamos elektros energijos kiekis iš esmės sutampa su jame per metus pagamintos elektros energijos kiekiu. Skaičiuojama nuo balandžio 1 iki kitų metų kovo 31 d.

Kai saulės elektrinė gamina nepakankamai elektros energijos, elektros energijos trūkumas yra importuojamas iš elektros tinklų. Kai saulės elektrinė gamina daugiau elektros energijos, nei tuo metu namų ūkis vartoja, perteklinė pagaminta elektros energija yra pateikiama į elektros tinklus. Elektros energijos importo ar eksporto metu įrengtas dvipusės apskaitos skaitiklis skaičiuoja į tinklus patiektą ir suvartotą elektros energiją. Kiekvieną sugeneruotą, bet nesuvartotą kilovatvalandę klientas atiduoda “pasaugoti” į elektros tinklus už ~3,9 ct/kWh. T.y. klientas moka ne ~15 ct/kWh, o tik ~3,9 ct/kWh. Klientas moka visa kaina (~15 ct/kWh) tik tuomet, kai nebeturi sukaupęs sugeneruotos elektros energijos iš saulės elektrinės. Nuo 2018 m. gegužės mėnesio už pasaugotą elektros energiją galima atsiskaityti ir kitais būdais.

 

Kokios garantijos suteikiamos įrangai?

Mūsų atstovaujami gamintojai saulės moduliams suteikia 12-20 metų garantija ir ne mažiau kaip 25 metų 80% efektyvumo garantiją, inverteriams 5-20 metų garantiją, montavimo sistemoms  ne trumpesnę kaip 10 metų garantiją. Projektavimo ir montavimo darbams mes suteikiame ne trumpesnę kaip  5 metų garantija.

 

Kokios yra saulės elektrinės eksploatacinės išlaidos?

Saulės elektrinės praktiškai neturi jokių eksploatacinių išlaidų. Sistema neturi jokių besisukančių ar kitaip judančių dalių. Tik kai kuriais atvejais reikia vieną arba du kartus nuvalyti saulės modulius, bet dažniausiai juos nuplauna lietus ar nuslydęs sniegas.

 

Per kiek laiko atsiperka saulės elektrinė?

Saulės elektrinės su dvipuse apskaita atsipirkimo laikas priklauso nuo sistemos dydžio, parinktos įrangos, elektros energijos vartojimo grafiko. 2019 m. populiariausios 5 kW saulės elektrinės atsipirkimo laikas yra apie 8-10 metų nevertinant APVA paramos sistemos įrengimui.

 

Kokia yra saulės elektrinės įrengimo eiga ir kiek tai užtrunka?

Saulės elektrinės iki 5 kW įrengimas nuo sutarties pasirašymo dažniausiai užtrunka iki 2 savaičių. Prijungimo sąlygų iš ESO gavimas – 5 dienos, saulės elektrinės montavimas, paleidimas – 2 dienos, dvipusio skaitiklio įrengimas – 5 dienos.

Saulės elektrinės nuo 5 iki 10 kW įrengimas nuo sutarties pasirašymo dažniausiai užtrunka iki 2-4 mėnesius. Išankstinių prijungimo sąlygų iš ESO gavimas – 5 dienos, plėtros leidimas iš valstybinės energetikos inspekcijos (VEI) – 30 dienų, prijungimo sąlygų iš ESO gavimas – 5 dienos, projekto parengimas ir derinimas – 15 dienų, saulės elektrinės montavimas, paleidimas – 2-3 dienos, saulės elektrinės pridavimas VEI ir pažymos gavimas – 15 dienų, elektros gamybos leidimas iš VEI – 30 dienų, dvipusio skaitiklio įrengimas – 5 dienos.

 

Ar galima gauti kompensaciją už saulės elektrinę?

2019 m. gegužės mėnesį APVA planuoja skelbti kvietimą paramai gauti nedidelių, iki 10 kW galios saulės elektrinių įsirengimui. Šią paramą galės gauti elektrą savo poreikiams iš saulės šviesos gaminti planuojantys individualių namų savininkai.

Paramą galės pasinaudoti individualių vieno ar dviejų butų gyvenamųjų arba sodo namų savininkai, elektros energija naudojantys namų ūkio poreikiams. Konkrečią sumą galima pasiskaičiuoti padauginant planuojamos įsirengti saulės elektrinės galią kW iš fiksuoto įkainio – 323 eurų už 1 kW galios.

Daugiau informacijos čia: https://www.apva.lt/16-mln-euru-es-paramos-saules-elektrinems/?fbclid=IwAR0-vYbFXRtnlOw-2_Cq14RUEoqK0AyoDwncJhLAAty6MQx9RWNjksCfayg